BilgisayarTeknoloji
Trend

Vmware Kurulumu Sanal PC Oluşturma Resimli Anlatım

Hikaye Öne Çıkanlar
 • Vmware View Composer Kurulumu
 • Vmware ESX Server Kurulumu
 • Vmware Esx Server Nasıl Kurulur Resimli Anlatım
 • Vmware İle Sanal Makina Oluşturma

vmware esx server nedir, sanal pc nasıl oluşturulur ?
Sunucu sanallaştırma için çözümler üreten ve oldukça kararlı yazımları ile pek çok yazılımcının dikkatini üstüne çekmeyi başaran bu özel yazılımın adı vmware esx server. Bu yazımızda bu server sisteminin nasıl kurulacağını ve nasıl sanal pc oluşturulacağından bahsedeceğiz. Öncelikle bu yazılımı nasıl indireceğiniz gibi küçük ancak önemli detaylarla yazımıza başlayalım.

Vmware ESX Server Kurulumu

Öncelikle yazılımı indirebilmeniz için arama motoruna vmware esx server yazarak ilk çıkan web sitesine giriniz. vmware.com adlı siteye giriş yaptıktan sonra sol menüde download bölümü yer alıyor. Buraya tıklayarak ilgili ekrana giriş yapalım. Bu bölümde ücretsiz program demoları ve deneme sürümleri yer alıyor. Bu alandan Workstation alanına tıkladığınızda bizim için ihtiyaç olan yazılım download olmaya başlayacaktır. Programı indirdikten sonra kurulum işlemine geçebiliriz. Standart bir .exe dosyası olarak indirilen bu dosyanın Setup.exe dosyasına tıklayarak kurulumu başlatabilirsiniz. Yüklenme süresi sizin bilgisayarınızın özelliklerine göre değişiklik gösterecektir. Kurulum esnasında pek bir şey yapmanıza gerek kalmıyor, ileri dediğinizde doğrudan bu yazılımın bilgisayarınıza kurulmaya başladığını göreceksiniz.
Programı bilgisayarımıza kurduktan sonra çift tıklıyoruz ve açıyoruz. Program açılmadan önce lisans ekranı gelecektir. Bu alana lisansınız varsa girebilirsiniz, eğer yoksa deneme sürümü olan Free versiyonunu seçerek devam edebilirsiniz. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra vmware Workstation ekranı çıkacak. Bu ekran üzerinden Create New Virtual Machine butonuna basarak yeni bir sanal sistem oluşturacağız.
Sanal PC Nasıl Oluşturulur?
Sanal sistem aslında PC içinde PC oluşturma gibi düşünebilirsiniz. Bilgisayarınıza yüklediğiniz vmware ESX server yazılımı sayesinde bilgisayarınızın içinde yeni bir işletim sistemi kurarak o işletim sistemine de dilediğiniz özellikleri atayabiliyorsunuz. Böylece tek bilgisayar ve tek sistem içinde bir çok sanal sistem yer almış oluyor. Fakat burada önemli olan konu bilgisayarınızı özellikleridir. Eğer sisteminiz yavaş ise iç içe geçmiş bu sanal sürücüleri gördüğü zaman büyük oranda kasmaya başlayacaktır.
Günümüz modern işletim sistemleri sistem içinde sistem oluşturmaya imkan tanıyor. Bu durum gerek kullanım açısından gerekse pratiklik anlamında kullanıcılara büyük kolaylıkları beraberinde getirmektedir.

Sanal PC Avantajları Nedir?

Tek bilgisayar üzerinden farklı işletim sistemlerini kurmak ve bu işletim sistemlerini yönetmek özellikle yazılım işiyle uğraşan ve farklı işletim sistemleri üzerinde kodları denemek isteyen yazılımcılar için büyük kolaylık olmaktadır. Tek bilgisayar üzerine farklı pek çok işletim sistemi kurarak dilediğiniz gibi bu alanları yönetebilir, isterseniz Linux ve benzeri işletim sistemlerinde yazdığınız kodların nasıl tepki vereceğini bizzat deneyerek gözlemleyebilirsiniz. Bunu tek bir bilgisayar üzerinden yapmak büyük kolaylık ve pratiklik sağlamaktadır. Bunun yanı sıra internet üzerinden zararlı olabileceğini düşündüğünüz bir dosya indirdiğinizde 2. Bir işletim sistemi üzerine bu programı kurabilirsiniz. Böylece kurduğunuz bu işletim sistemi zararlı olsa bile gerçek ana işletim sistemine zarar vermeyecek sadece sanal sistem üzerinde kalacaktır. Böylece esas dosyalarınız zarar görmeyecektir.
Teknolojinin hızlı şekilde gelişmesi pek çok konuda büyük avantajları beraberinde getirirken aynı zamanda büyük dezavantajlar da oluşturdu. Bunların en başında pek çok sisteme sızan ve kötü emeller için kullanılan virüs, trojan gibi dosyaların bilgisayarı tehdit etmesi sayılabilir. İşte bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamak adına bilgisayar üzerinde sanal bir işletim sistemi kurarak olası sorun ve tehditleri ilgili işletim sistemi içine hapsedebilirsiniz. Bu esasında sıradan bir kullanıcı için pek bir anlam ifade etmese de, büyük şirketler ve yazılımcılar için büyük fayda anlamına gelmektedir.

Vmware Esx Server Nasıl Kurulur Resimli Anlatım

A-) Kurulum

1. Sunucumuzu “VMware Esxi” cd sürücüsünden önyükleme yapıyoruz ve “Installer” işlemini başlatıyoruz.

vmesxi_1

2. Önyükleme işlemi devam ederken bekliyoruz.

vmesxi_2
vmesxi_3

3. Kurulum işlemi karşılama ekranında “Enter” tuşuna basarak kurulum işlemine başlıyoruz.

vmesxi_4

4. Kurulum lisans sözleşmesini kabul etmek için “F11” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_5

5. VMware sanallaştırma işletim sistemimizin kurulacağı diski seçiyoruz. Sunucumuzda bulunan “20 GB” disk bu işlem için tahsis edilmiştir. Bu diskimiz seçiliyken “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_6

6. Sunucumuzda kullanacağımız klavye türünü seçiyoruz ve “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_7

7. Sunucumuzun yönetici hesabı olan “root” kullanıcısı için parolamızı atıyoruz ve “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_8

8. Kurulum işlemi sistem bilgilerimizi toparlarken bekliyoruz.

vmesxi_9

9. Kurulum işlemini başlatmak için “F11” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_10

10. Kurulum işlemi bitene kadar bekliyoruz.

vmesxi_11

11. Kurulum işlemimiz başarıyla tamamlandı. İşlemimizi tamamlamak için sunucumuzu yeniden başlatmalıyız. Bu işlem için “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_12
vmesxi_13

12. Sunucumuz yeniden başlarken bekliyoruz.

vmesxi_14

13. Sunucumuz açıldıktan sonra belli temel yapılandırmaları tamamlamak için “F2” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_15

14. Sunucumuzu kurarken atamış olduğumuz “root” yönetici hesabını ve parolasını giriyoruz ve “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_16

15. Sunucumuzda ağ ayarlarını yapılandırmak için “Configure Management Network” menüsü üzerine geliyoruz ve “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_17

16. Karşımıza gelen alt menüden “IP Configuration” menüsüne geliyoruz ve “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_18

17. Karşımıza gelen IP Adresi yapılandırma ekranında “Set static IP Address and network configuration” seçeneğini “Space” tuşuna basarak işaretliyoruz ve sunucumuzun IP Adresi bilgilerini ağ yapılandırmamıza göre giriyoruz. İşlemimiz tamamlandığında “Enter” tuşuna basarak ayarlarımızı kaydediyoruz.

vmesxi_19

18. Karşımıza gelen alt menüden “IPv6 Configuration” menüsüne gelip “Enter” tuşuna basıyoruz ve eğer IPv6 kullanmayacaksak bu özelliği aşağıdaki gibi kapatıyoruz. Yapmış olduğumuz ayarlar kaydetmek için “Enter” tuşuna basıyoruz ve yapılandırma menüsüne geri dönüyoruz.

vmesxi_20

19. Karşımıza gelen alt menüden “DNS Configuration” menüsüne geliyoruz ve “Enter” tuşuna basıyoruz ve ağ yapılandırmamıza göre DNS sunucu adresimizi ve sanallaştırma sunucumuzun makine ismini (hostname) yazıyoruz. Yapmış olduğumuz ayarlar kaydetmek için “Enter” tuşuna basıyoruz ve yapılandırma menüsüne geri dönüyoruz.

vmesxi_21

20. Karşımıza gelen alt menüden “Custom DNS Suffixes” menüsüne geliyoruz ve DNS alan adımızı (domain) yazıyoruz. Yapmış olduğumuz ayarlar kaydetmek için “Enter” tuşuna basıyoruz ve yapılandırma menüsüne geri dönüyoruz.

vmesxi_22

21. Sunucumuzda temel ağ ayarlarımızın yapılandırması tamamlandı. Menüden çıkmak için “Esc” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_23

22. Yapmış olduğumuz ayarların (IPv6) geçerli olabilmesi için sunucumuzu yeniden başlatmamız gerekiyor. Sunucumuzu yeniden başlatmak için “Y” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_24
vmesxi_25

23. Sunucumuz açıldıktan sonra belli temel yapılandırmalarımıza devam edebilmek için “F2” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_26

24. Sunucumuzu kurarken atamış olduğumuz “root” yönetici hesabını ve parolasını giriyoruz ve “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_27

25. Sunucumuzda klavye ayarlarımızı yapmamız gerekiyorsa “Configure Keyboard” menüsü seçiliyken “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_28

26. Karşımıza gelen menüden klavye türünü seçebiliriz. Bu ayarı kurulum aşamasında yaptığımız için tekrar yapmamıza gerek yok ancak sonradan değiştirmemiz gerekiyorsa bu menüden işlemimizi yapabiliriz.

vmesxi_29

27. Sorun giderme seçeneklerimizi belirlemek için “Troubleshooting Options” menüsüne gelerek “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_30

28. Karşımıza gelen menüden sanallaştırma işletim sistemimize “SSH” ile bağlanarak konsol açabilmemiz için bu seçeneklerimizi yapılandırıyoruz.

vmesxi_31

29. Seçeneklerimizi açık duruma getirebilmek için menü üzerinde “Enter” tuşuna basıyoruz. İşlemlerimiz bittiğinde “Esc” tuşuna basarak yapılandırma menüsüne geri dönüyoruz.

vmesxi_32

30. Son olarak yönetici hesabımız olan “root” parolasını değiştirmek istediğimizde “Configure Password” menüsü üzerinde “Enter” tuşuna basıyoruz. Eski ve yeni parolamızı belirleyerek “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_33
vmesxi_34

31. İşlemlerimiz tamamlandığında yapılandırma menüsünden çıkmak için “Esc” tuşuna basıyoruz ve yapılandırmamızı tamamlıyoruz.

vmesxi_35

32. Sunucumuzu yeniden başlatmak veya kapatmak istediğimizde ana ekranda “F12” tuşuna basıp yönetici hesabımızla parolamızı giriyoruz ve “Enter” tuşuna basıyoruz.

vmesxi_36
vmesxi_37

33.  Sunucumuzu yeniden başlatmak için “F11” sunucumuzu tamamen kapatmak için “F2” tuşuna basmalıyız.

vmesxi_38
vmesxi_39

34. Sanallaştırma sunucumuzu yönetebilmek için yönetim konsolumuzu indirmeliyiz. Bunun için internet tarayıcımızın adres çubuğuna sunucumuzun ip adresi veya DNS ismini yazıyoruz ve verdiği sertifika uyarısını “Bu web sitesine devam et” seçeneğine tıklayarak geçiyoruz.

http://koraykey-vm

veya

http://192.168.2.120

-- Sunucumuza "SSH" istemcisi ile bağlanabilmek için aynı adresleri kullanabiliriz.

The time and date of this login have been sent to the system logs.

VMware offers supported, powerful system administration tools.  Please
see www.vmware.com/go/sysadmintools for details.

The ESXi Shell can be disabled by an administrative user. See the
vSphere Security documentation for more information.

~ # uname -a
VMkernel koraykey-vm 5.1.0 #1 SMP Release build-838463 x86_64 GNU/Linux

~ #
vmesxi_40

35. Karşımıza gelen web sayfasından “Download vSphere Client” bağlantısına tıklıyoruz.

vmesxi_41

36. Yönetim konsol uygulamızı bilgisayarımızda uygun bir dizine indiriyoruz.

vmesxi_42

37. İndirmiş olduğumuz yönetim konsol uygulamamızı çift tıklayarak çalıştırıyoruz.

vmesxi_43

38. Uygulamamız kurulmak üzere açılırken bekliyoruz.

vmesxi_44

39. Kurulum dil seçeneğimizi seçiyoruz ve “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_45

40. Kurulum işlemimiz başlıyor karşılama ekranında “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_46
vmesxi_47

41. Patenent anlaşmamızı “Next” düğmesine tıklayarak geçiyoruz.

vmesxi_48

42. Lisans anlaşmamızı “I agree to the terms in the license agreement” seçeneğini tıklayarak kabul ediyoruz.

vmesxi_49

43. Kurulum yapacağımız dizinde değişiklik yapacaksak ayarlıyoruz. Örneğin eski versiyon bir yönetim konsolumuz var ve bunu korumak istiyorsak kurulum dizin yolumuzu değiştirebiliriz.

vmesxi_50

44. Kurulum işlemimizi başlatıyoruz ve tamamlanana kadar bekliyoruz.

vmesxi_51
vmesxi_52

45. Kurulum işlemimiz tamamlandı sonlandırmak için “Finish” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_53

46. Sanallaştırma yönetim konsolumuzu çalıştırmak için masaüstünde oluşan “VMware vSphere Client” kısayolumuza çift tıklıyoruz.

vmesxi_54

47. Sunucumuzun ip adresi veya DNS adını, kurulum aşamasında atamış olduğumuz yönetici hesabımız olan “root” kullanıcısını ve parolasını giriyoruz ve “Login” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_55

48. Sunucu sertifikası konusunda bizi uyarıyor bu uyarıda sertifikamızı “install” edebilmek için kutucuğu işaretliyoruz ve “Ignore” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_56

49. Yönetim konsolumuz açılışta lisans anahtarımızı girmediğimiz için uyarıyor bu şekilde sunucumuzu herhangi bir kısıtlama olmadan 60 gün kullanabiliriz.

vmesxi_57

50. Açılan sanallaştırma yönetim konsolumuzda “Inventory” menüsüne tıklıyoruz.

vmesxi_58

51. Sanallaştırma yönetim konsolumuz açıldı. Artık buradan sunucumuzu yapılandırma, yönetim ve izleme işlemlerini yapabiliriz.

vmesxi_59

B-) Yapılandırma

52. Sunucumuzda detaylı yapılandırma işlemleri için “Configuration” sekmesine tıklıyoruz.

vmesxi_60

53. Yapılandırma menümüzde “Processors” seçeneğinde işlemcilerimizin ve sistemimizin bilgilerini inceleyebiliriz.

vmesxi_61

54. Yapılandırma menümüzde “Memory” seçeneğimizde sistemimizin bellek bilgilerini inceleyebiliriz.

vmesxi_62

55. Yapılandırma menümüzde “Storage” seçeneğimizde disk yapılandırmamızı yapabiliriz. Burada sunucumuza atanmış diskleri eklemek için sağ üst köşedeki “Add Storage” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_63

56. Sunucumuza yerel veya depolama ünitemizden (storage) atanmış diskimizi ekleyeceğimiz için “Disk/LUN” seçeneği işaretliyken “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_64

57. Sunucumuza atanmış disklerimizi seçiyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_65

58. Sunucumuzda eski tip dosya sistemini kullanan “host” bulunmadığı için “VMFS-5” dosya sistemini seçiyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_66

59. Atanacak disklerimizin bilgilerini inceledikten sonra “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_67

60. Disk ünitemiz için bir isim atıyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_68

61. Diskimizin tamamını veya belli bir bölümünü kullanacaksak gerekli yapılandırmayı yapabiliriz. Yapılandırmamız tamamlandıktan sonra “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_69

62. Yapılandırma özet bilgi ekranımızda gerekli incelemeyi tamamlandıktan sonra işlemimizi tamamlamak için “Finish” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_70

63. Sunucumuza atanmış olan diskimizin tanımlaması tamamlandı. Yapılandırma için bir sonraki adımımıza geçebiliriz.

vmesxi_71

64. Yapılandırma menümüzde “Networking” seçeneğimizi yapılandıracağız. Burada mevcut olan ağ yapılandırmamıza farklı bir ağ yapılandırması ekleyeceğiz. Örneğin sanallaştırılan sunucularımız içerisinde internete hizmet veren DMZ alan sunucularımız için bir ağ yaratalım. Bu işlemi yapabilmek için sağ üst köşedeki menüden “Add Networking” seçeneğimize tıklıyoruz.

vmesxi_72

65. Ekleyeceğimiz ağ grubumuz sanal makinelerimize hizmet edecek bir ağ olacağı için “Virtual Machine” seçeneğini işaretliyoruz. Eğer iSCSI, NFS vb. servisler için bir ağ grubu ekleyeceksek “VMkernel” seçeneğini seçiyoruz. Gerekli seçimimizi tamamlandıktan sonra “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_73

66. Sunucumuzda DMZ alan için atanmış olan ağ kartımızı seçiyoruz. Sunucumuzda DMZ ağı için bir ağ kablosu fiziksel olarak bu ağ kartı portuna takılı olmalıdır. Gerekli seçimi yaptıktan sonra “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_74

67. Ağ grubumuz için bir isim ataması yapıyoruz. DMZ alan için bu yapılandırmayı yaptığımızdan dolayı “DMZ Network” olarak isimlendiriyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_75

68. Yapılandırmamız tamamlandı “Finish” düğmesine tıklayarak işlemimizi tamamlıyoruz.

vmesxi_76

69. Ağ yapılandırma işlemimiz tamamlandı aşağıdaki ekrandan eklemiş olduğumuz “DMZ Network”ü görebiliriz.

vmesxi_77

70. Yapılandırma menümüzde “Storage Adapters” seçeneğimizi yapılandıracağız. Burada sunucumuza “iSCSI” kartı ekleyeceğiz. Bunun için sağ üst köşedeki “Add” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_78

71. Açılan pencerede sunucumuzda ekleyebileceğimiz bir “FCoE” kartı olmadığından sadece “iSCSI” seçeneğimiz aktif geliyor. “Add Software iSCSI Adapter” seçeneği işaretliyken “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_79

72. Sunucumuzda “iSCSI” kartımız eklendikten sonra sağ tık menüsünden “Properties” seçeneğine tıklayarak yapılandırmamızı tamamlamamız gerektiği ile ilgili uyarı ekranında “Tamam” seçeneğini tıklıyoruz. “Properties” seçeneğinde iSCSI disk atama vb. işlemlerimizi yapabiliriz. Tabiki önerilen yapıda sunucumuzda bir veya birden fazla ağ kartımızı iSCSI yapılandırmamız için atamamızdır. Bunun için az önce “DMZ” alan için oluşturduğumuz gibi “iSCSI” içinde bir ağ yapılandırması yapmamız gerekmektedir.

vmesxi_80

73. Sunucumuzda eklemiş olduğumuz “iSCSI” kartımızın depolama adaptörlerimiz arasına geldiğini görüyoruz.

vmesxi_81

74. Yapılandırma menümüzde “Network Adapters” seçeneğimizden sunucumuzda mevcut olan ağ kartlarımızı inceleyebiliriz.

vmesxi_82

75. Yapılandırma menümüzde “Advanced Settings” seçeneğimizden sunucumuzda bulunan donanımları direk olarak kullanmak üzere yapılandırabiliriz.

vmesxi_83

76. Yapılandırma menümüzde “Power Management” seçeneğimizden güç seçeneklerimizi yapılandırabiliriz. Burada önerilen sunucumuzu eğer destekliyorsa “High Performance” modunda çalıştırmamız olacaktır.

vmesxi_84

77. Sunucumuzda donanımsal yapılandırmamızın ardından şimdi yazılımsal yani işletim sistemi yapılandırmamıza geçiyoruz. Sunucumuz için almış olduğumuz lisans bilgilerini girebileceğimiz “Licensed Features” seçeneğine geliyoruz ve sağ üst köşedeki “Edit” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_85

78. Sanallaştırma sunucumuz için elimizde olan “Lisans Anahtarımızı” aşağıdaki gibi giriyoruz ve “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_86

79. Sunucumuz için zaman sunucusu “NTP” yapılandırmamızı yapabilmek için sağ üst köşedeki “Properties” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_87

80. Sunucumuzda zaman ayarlarımızı yapıyoruz ve “NTP Client Enabled” seçeneğini işaretledikten sonra “Options” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_88

81. Zaman yapılandırmamızda “General” sekmesindeyken “NTP” servisimizin sunucumuz açılırken otomatik başması için aşağıdaki gibi seçeneğimizi işaretliyoruz ve servisimizi başlatmak için “Start” düğmesine tıklıyoruz. Ardından zaman sunucularımızı yapılandırmak için “NTP Settings” sekmesine geçiyoruz.

vmesxi_89

82. Sunucumuzun zaman eşitlemesini yapabileceği sunucu adresimizi (NTP Server) yazıyoruz ve “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_90

83. Eğer başka ekleyeceğimiz zaman sunucu adresimiz yoksa yapılandırmamız tamamlamak için “OK” düğmesine tıklıyoruz ve bir sonraki yapılandırmamıza geçiyoruz.

vmesxi_91

84. Sunucumuzda isim çözümleme için “DNS” sunucu adreslerimizi ve yönlendirme (routing) ayarlarımızı yapılandırmak için sağ üst köşedeki “Properties” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_92

85. Sunucumuzun ismini, “domain/workgroup” adı yapılandırmamızı ve isim çözümleme hizmetimiz için “DNS” sunucumuzun adresini aşağıdaki gibi giriyoruz. Yönlendirme (routing) yapılandırmamız için “Routing” sekmesine geçiyoruz.

vmesxi_93

86. Ağ ortamımız için varsayılan ağ geçidimizi yazıyoruz ve “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_94

87. Yapılandırma menümüzde “Authentication Services” seçeneğine geliyoruz ve sağ üst köşedeki “Properties” seçeneğine tıklıyoruz. Eğer ağ ortamımızda bir “Active Directory” servisimiz varsa ve bunu yapılandıracaksak bu seçeneğimizde gerekli işlemleri yapabiliriz.

vmesxi_95

88. Kimlik doğrulama yapılandırma ekranımızda “User Directory Service” olarak “Active Directory” seçeneğini seçiyoruz ve “Domain” adımızı yazıyoruz ardından sunucumuzu etki alanımıza üye yapabilmek için “Join Domain” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_96

89. Sunucumuzu etki alanımıza üye yapabilmek için yetkili kullanıcı adı ve parolamızı giriyoruz ve “Join Domain” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_97

90. Sanallaştırma sunucumuz etki alanımıza üye oldu. Artık etki alanımızdaki ve “Active Directory”de kayıtlı kullanıcı ve gruplarımızı sanallaştırma sunucumuzda kullanabiliriz.

vmesxi_98

91. Eğer sunucumuzu etki alanımızdan çıkartmak istersek “Properties” seçeneğimize tıklayarak açılan ekrandan “Leave Domain” düğmesine tıklayarak etki alanımızdan çıkartabiliriz.

vmesxi_99

92. Yapılandırma menümüzde “Virtual Machine Startup/Shutdown” seçeneğinden sunucumuzun açılış seçeneklerini yapılandırabiliriz.

vmesxi_100

93. Yapılandırma menümüzde “Virtual Machine Swapfile Location” seçeneğinden sunucumuzun takas dosyası (swap file) yapılandırmamızı sağ üst köşede bulunan “Edit” seçeneğine tıklayarak yapabiliriz.

vmesxi_101

94. Sunucumuzda takas dosyası (swap file) yapılandırmamızda dikkat edeceğimiz “swap” dosyamızın yerel ve mümkünse “ssd” türü bir diskte bulunmasını sağlamamızdır. Çünkü “swap” dosyamızı storage vb. ortamlarda tutarsak aradaki bağlantıda bir sorun olduğunda sanallaştırma işletim sistemimize erişemeyiz. Bu durumda sorun giderme işlemlerimiz sıkıntılı bir hal alacaktır.

vmesxi_102

95. Yapılandırma menümüzde “Security Profile” seçeneğinde sunucumuzda çalışacak servisleri ve güvenlik duvarı (firewall) izinlerini yapılandırabiliriz. Bu işlem için sağ üst köşede bulunan “Properties” menülerine tıklamalıyız.

vmesxi_103

96. Sunucumuzda çalışacak servisleri ayarlamak için “Options” düğmesine tıklıyoruz ve çalışmasını istediğimiz servisin seçeneğini aşağıdaki gibi ayarlıyoruz. Ardından servisimizi hemen başlatmak için “Start” ve “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_104

97. Sunucumuzda güvenlik duvarı (firewall) izinlerini ayarlamak için “Firewall Properties” seçeneğinden gerekli ayarları yapabiliriz.

vmesxi_105

98. Yapılandırma menümüzde “Host Cache Configuration” seçeneğinden sunucumuz için önbellek yapılandırması yapabiliriz. Bu işlemi hızlı olabilmesi için “SSD” disk grupları üzerinde konuşlandırmalıyız. Disk grubumuzu atamak için daha önce yaptığımız gibi disk ekleme seçeneğinden “SSD” disk grubumuz varsa eklemeliyiz.

vmesxi_106
vmesxi_107

99. Yapılandırma menümüzde “System Resource Allocation” seçeneğini yapılandırmak için sağ üst köşede bulunan “Edit” seçeneğine tıklıyoruz.100. Sunucumuzda kaynakları kısıtlamak istiyorsak karşımıza çıkan menüde bu işlemleri yapabiliriz.

vmesxi_108

101. Yapılandırma menümüzde “Agent VM Settings” seçeneğinden çalışmasını istediğimiz “agent”ları yapılandırabiliriz.

vmesxi_109

102. Yapılandırma menümüzde “Advanced Settings” seçeneğinden sunucumuzun gelişmiş ayarlarını yapılandırabiliriz.

vmesxi_110

103. Sunucumuzun yapılandırma seçeneklerini tamamladıktan sonra yerel kullanıcı ve grupları yapılandırmak için “Local Users & Groups” sekmesine geçiyoruz.

vmesxi_111

104. Sunucumuzda yerel kullanıcı veya grup eklemek için boş bir yerde sağ tıklıyoruz ve “Add” seçeneğini seçiyoruz. Eklemek istediğimiz kullanıcı veya grup bilgilerini yazarak “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_112

105. Yapılandırma menümüzde “Permissions” sekmesine geçiyoruz ve kullanıcı yetkilendirmelerimizi yapabilmek için boş bir yerde sağ tıklayarak “Add Permission” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_113

106. Sunucumuzda bir kullanıcıya yetki verebilmek için sağ taraftan yetki rolünü seçiyoruz ve “Add” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_114

107. Sunucumuzda “Active Directory” servisimizde bulunan “Domain Admins” grubuna sanallaştırma sunucumuzu yönetebilmek için yetkilendirme yapalım. Bu işlem için aşağıdaki gibi gerekli seçimleri ve ayarları yaptıktan sonra “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_115

108. Sunucumuzda etki alanımızda bulunan “Domain Admins” grubunu yönetim için atadık artık “Domain Admins” grubuna üye olan kullanıcılarımız sunucumuza etki alanımızdaki kullanıcı adı ve parolaları ile bağlanabilir ve yönetebilir.

vmesxi_116

109. Şimdi yönetim konsolumuzu kapatalım ve etki alanında bulunan “Domain Admins” grubuna üye olan “Administrator” kullanıcısı ile oturum açıp yapılandırmamıza devam edelim.

vmesxi_117

110. Sanallaştırma yönetim konsolumuza etki alanımızda bulunan “Administrator” kullanıcısı ile bağlandık şimdi “Configuration” sekmesine gelelim ve yapılandırmamıza devam edelim.

vmesxi_118

111. Yapılandırma menümüzde “Networking” seçeneğinden sunucumuzda ağ kartlarımız için “Teaming” yapılandırması yapalım. Teaming ile birden fazla ethernet kartımızı tek bir ağ kartı gibi çalıştırarak ağ performansımızı arttırabiliriz. Bu işlemi yapabilmek için “VM Network” yapılandırmamızın “Properties” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_119

112. Açılan ağ yapılandırma menümüzden “teaming” işlemi için kartlarımızı eklemek üzere “Network Adapters” sekmesine tıklıyoruz.

vmesxi_120

113. “Network Adapters” sekmesinde “Add” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_121

114. Sunucumuzda “teaming” işlemi için kullanacağımız kartlarımızı seçiyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz. Burada dikkat edeceğimiz ekleyeceğimiz kartların “VM Network” ağı ile aynı grupta (subnet) olmasıdır.

vmesxi_122

115. Sunucumuzda “teaming” işlemi için kartlarımızın sıralamasını aşağıdaki gibi ayarladıktan sonra “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_123

116. Sunucumuzda “teaming” için ağ kartlarımızı ekleme işlemini tamamlamak için “Finish” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_124

117. Sunucumuzda “teaming” işlemi için ağ kartı ekleme işlemimiz tamamlandı aşağıda görüldüğü gibi şuan 3 adet ağ kartımız “teaming” işleminde kullanılmak üzere hazır durumdadır. Bu kartlarımızı “teaming” işlemi ile “1 GB/s x 3 = 3 GB/s” olarak çalıştırabileceğiz.

vmesxi_125

118. Sunucumuzda “teaming” yapılandırması yapabilmek için “Ports” sekmesine geçiyoruz ve “VM Network” seçiliyken “Edit” düğmesine tıklıyarak açılan menüden “NIC Teaming” sekmesine geçiyoruz.

vmesxi_126

119. Sunucumuzda “teaming” yapılandırmamızı aşağıdaki gibi yapıyoruz bu işlemin aşağıdaki modda çalışabilmesi için ağ anahtarı (switch) tarafında ağ kartlarının bağlı olduğu portların “EtherChannel” yapılandırmasının yapılmış olması gerekmektedir. Diğer modlarda ise ağ anahtarı “switch” tarafında herhangi bir yapılandırma yapılması gerekmemektedir. Gerekli yapılandırmayı yaptıktan sonra “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_127
vmesxi_128

120. Sunucumuzda “teaming” yapılandırması tamamlamak için “Close” menüsüne tıklıyoruz.

vmesxi_129

121. Sunucumuzda “teaming” yapılandırmamız tamamlandı artık sunucumuz ağımıza “3GB/s” olarak bağlanmaktadır.

vmesxi_130

C-) Yönetim

122. Sunucumuzda yönetim ve izleme işlemleri için diğer sekmeleri kullanabiliriz. “Getting Started” sekmesinde yeni sanal makine yaratmak için “Create a new virtual machine” seçeneğine tıklayabiliriz.

vmesxi_131

123. Sunucumuzun genel özelliklerini görebilmek için “Summary” sekmesini kullanabiliriz.

vmesxi_132

124. Sunucumuzda çalışan sanal makineleri izlemek ve görebilmek için “Virtual Machines” sekmesini kullanabiliriz.

vmesxi_133

125. Sunucumuzda ayrılmış sistem kaynaklarını izlemek için “Resource Allocation” sekmesini kullanabiliriz.

vmesxi_134

126. Sunucumuzda genel performans durumlarını (İşlemci, Bellek, Disk vb) izlemek için “Performance” sekmesini kullanabiliriz. Hangi kaynağı izleyeceğimizi sağ üst menüden seçebiliriz.

vmesxi_135

127. Sunucumuzda oluşan olayların günlüğünü “Events” sekmesinden inceleyebiliriz.

vmesxi_136

128. Sunucumuzu yeniden başlatmak veya kapatmak için sol üst köşedeki sunucu simgesini sağ tıklıyoruz ve kapatma seçeneklerimizi seçiyoruz.

vmesxi_137
vmesxi_138

D-) Yeni sanal makine yaratma

129. Sunucumuzda yeni sanal makine yaratabilmek için yönetim konsolumuzda “Create a new virtual machine” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_131

130. Yeni yaratacağımız sanal makineyi özelleştirilmiş olarak yaratacağımız için “Custom” seçeneği işaretliyken “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_139

131. Yaratacağımız sanal makine için isim belirliyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_140

132. Yaratacağımız sanal makinenin hangi disk ünitesi üzerinde yaratılacağını seçiyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_141

133. Sanal makine versiyonunu seçiyoruz eğer özel bir yapılandırma durumumuz yoksa son versiyonu seçmemizde fayda vardır. Eğer ortamımızda eski versiyon “ESXi” sunucularımız yoksa ve bu sunucular arası makine taşıma işlemi yapmayacaksak son versiyon türünü seçebiliriz. Gerekli seçimi yaptıktan sonra “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_142

134. Sanal makinemize kuracağımız işletim sistemini seçiyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_143

135. Sanal makinemize atayacağımız işlemci (cpu) ve çekirdek (core) sayısını belirliyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_144

136. Sanal makinemize atayacağımız bellek (ram) miktarını belirliyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_145

137. Sanal makinemizin hangi ağ ortamında olacağını belirliyoruz. Eğer sanal makinemiz “DMZ” alan için kuracağımız bir makine olsaydı bunu seçecektik. Ancak yerel ağ ortamımıza hizmet edeceği için “VM Network” ağ grubunu seçiyoruz ayrıca makinemizde kaç ağ kartı olacaksa bu sayıyıda aşağıdaki gibi belirliyoruz. Eğer istersek sunucumuzun bir ağ kartı yerel ağımıza bir kartı “DMZ” ağımıza bağlı olacak şekilde de yapılandırabiliriz. Gerekli ayarları yaptıktan sonra “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_146

138. Sanal makinemizin disk bağlantısı için kullanacağı sanal SCSI kart türünü seçiyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_147

139. Sanal makinemiz için yeni bir disk yaratacağımız için “Create a new virtual disk” seçeneği işaretliyken “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_148

140. Sanal makinemiz için disk boyutunu ve depolama yöntemini seçiyoruz burada;

Thick : Thick diskler oluşturuldukları zaman oluşturulan alan kadar disk’de yer kaplayan disk türüdür. Bu disk türleri kendi içinde eager zeroed ve lazy zeroed olmak üzere ikiye ayrılır.

Lazy-zeroed : Lazy-zeroed thick diskler de ilk oluşturdukları zaman allocated edilmiş tüm alana sahiptirler fakat her blok yalnızca ilk data yazıldığında sıfırlanır. Bu diskin daha kısa sürede oluşturulmasını sağlar fakat bir blok’a ilk kez yazılacağından performansın düşmesine neden olur.  Diske data sonradan yazılmasına rağmen eager-zeroed thick disk’lerle aynı performansa sahiptiler.

Eager-zeroed : Eager-zeroed thick diskler allocated edilmiş tüm alana sahiptirler ve oluşturulduğu zaman sıfırlanırlar. Bu diskleri oluşturmak için gereken süreyi uzatır fakat her blok’a ilk defa data yazılacağı için performans açısından en iyi çözümü sağlar.

Thin Provision: Thin Virtual disk’ler oluşturulduğunda tanımlanan disk alanı kadar fiziksel disk’de alan allocate etmezler, thin-provision sayesinde ihtiyacı olan alan kadar allocate işlemini gerçekleştiriler bu  yazılmamış dosya blok’larına ilk defa data yazılacağı için yüksek I/O oluşmasına neden olur fakat eager-zeroed thick disk’ler ile aynı performansa sahiptirler.

vmesxi_149

141. Sanal makinemizde “SCSI” bağlantı noktasını seçiyoruz. Bağlantı modu için;

Persistent : Değişiklikleri hemen diske yazılır bu nedenle bu mod en iyi performansı sağlar.

Nonpersistent : Değişiklikler  sistem power off olduğunda kaybolur diske yazılmaz. Bu disk modunda, diske yazılan datalar bir redo log dosyalarına eklenir. Sanal makina disk’den okuma yaptığında öncelik olarak ESXi redo log dosyalarını kontrol eder (redo log içindeki disk bloklarındaki dizine bakılır) ve ilgili bloklar listeleniyorsa , bu bilgileri okur. Aksi durumda, sanal makina için base disk okunmuş olur. Redo loglar, bir sanal makinanın dosya sistemindeki değişiklikleri izleyen ve değişikliklere izin veren yada bir önceki zamana geri dönmeye olanak sağlayan log dosyalarıdır. Bu işlem performans sorununu da beraberinde getirir.

Undoable : Bu bir depented disk modudur ve default olarak gelir. Anlık olarak sanal makinaların snapshot’ını alır ayrıca bu snapshot’ın içersinde bellek ve diskdeki sanal makina ayarları gibi bir çok bilgileri de içerir. Bir sanal makinayı snapshot’tan geri döndüğünüzde , makinanın snapshot aldığınız zaman içersindeki mevcut durumuna geri dönmüş olursunuz. Yukardaki bahsettiğim independent nonpersistent disk modelindeki gibi. Snapshot’lar redo log dosyalarını kullanır ve buda performansı etkiler bu nedenle gereksiz snapshot’ların sistemde tutulması performas konusunda sorun çıkarabilir.

vmesxi_150

142. Sanal makinemizde başka değişiklikler veya donanımsal eklemeler yapacaksak “Edit the virtual machine settings before completion” kutucuğunu işaretliyoruz ve “Continue” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_151

143. Sanal makinemizde gerekli donanımsal ekleme veya çıkartma vb. ayarlarımızı tamamladıktan sonra “Finish” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_152

144. Sanal makinemizi yaratma işlemimiz tamamlandı. Şimdi işletim sistemimizi kurmak için seçeneklerimizi yapılandıralım.

vmesxi_153

145. Yönetim konsolumuzda “Configuration” ardından “Storage” seçeneğine geliyoruz ve kurulum imajlarımızı yükleyeceğimiz diskimizin üzerinde sağ tıklayarak “Browse Datastore” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_154

146. Sunucumuzda “Datastore Browser” ekranında “/” dizini seçiliyken imajları koymak için dizin yaratma simgesine tıklıyoruz.

vmesxi_155

147. Sunucumuzda yaratacağımız dizin için isim atıyoruz ve “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_156

148. Sunucumuzda kurulum imajlarımızı koymak için yarattığımız dizin seçiliyken “Upload” simgesine tıklıyoruz.

vmesxi_157

149. Sunucumuza yükleyeceğimiz işletim sistemi kurulum imajımızı yerel bilgisayarımızdan seçiyoruz ve “Aç” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_158

150. Sunucumuza yükleyeceğimiz imaj dosyası varolan bir dosya ise üzerine yazılacağı konusunda bizi uyarıyor. Uyarı ekranını kapatıp yükleme işlemini başlatabilmek için “Yes” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_159

151. Sunucumuza işletim sistemi kurulum imaj dosyamızı yüklerken işlemin tamamlanmasını bekliyoruz.

vmesxi_160

152. Sunucumuza işletim sistemi kurulum imaj dosyamızı yüklendi şimdi yüklediğimiz imaj dosyasından az önce yarattığımız sanal makinemizin kurulumu başlatalım.

vmesxi_161

153. Sunucumuzda sanallaştırma yönetim konsolumuzda yarattığımız sanal makine seçiliyken karşımıza çıkan menüden “Edit virtual machine settings” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_162

154. Karşımıza çıkan ekrandan “CD/DVD drive 1” donanımına tıklıyoruz. Sağ taraftaki seçeneklerden “Datastore ISO File” seçeneğini işaretliyerek “Browse” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_163

155. Sunucumuza az önce kopyaladığımız işletim sistemi imajını seçiyoruz ve “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_164

156. Sanal makinemizi kurmak için işletim sistemi kurulum imajımız seçilmiş durumdadır. Diğer seçenekleri değerlendirecek olursak;

Client Device : Yönetim konsolumuzu kullandığımız bilgisayar üzerindeki “CD/DVD” sürücüsüne bağlanarak kurulum yapabilme seçeneğidir.

Host Device : Sanallaştırma sunucumuzun üzerindeki “CD/DVD” sürücüsünü kullanarak kurulum yapabilme seçeneğidir.

Gerekli ayarları tamamladıktan sonra kuruluma başlamak için “OK” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_165

157. Kurulum işlemine başlayabilmek için sanallaştırma yönetim konsolumuzda “Power on the virtual machine” seçeneğine tıklıyoruz.

vmesxi_166

158. Sanal makinemizin kurulum işlemi adımlarını takip edebilmek için “Console” sekmesine veya ayrı bir pencerede görebilmek için “Launch Virtual Machine Console” düğmesine tıklıyoruz ve kurulum adımlarımızı uygulayarak işletim sistemimizin kurulumunu ve kurulum sonrası yapılandırma işlemlerini yapabiliyoruz.

vmesxi_167

E-) Tablet Bilgisayarlar İle Yönetim ve İzleme

159. VMware Esxi sanallaştırma sunucularımızı tablet bilgisayarlarımız ile yönetebilir ve izleyebiliriz. Bunun için öncelikle “VMware Labs” sitesinden yönetim için gerekli olan “.OVF” imaj dosyamızı indiriyoruz ve uygun bir dizinde açıyoruz.

http://labs.vmware.com/flings/vcma
vmesxi_168

160. VMware Esxi sanallaştırma sunucumuzun yönetim konsolunda “File>Deploy OVF Template” menüsünü takip ederek imajımızı sunucumuza yükleyeceğiz. İmajımızın doğru çalışabilmesi için başlangıçta 1 işlemci 512 MB bellek ve 2 GB disk alanına ihtiyacımız olacaktır.

vmesxi_169

161. Sunucumuza imaj dosyamızı yükleyebilmek için açtığımız dizindeki “.ovf” uzantılı dosyayamızın yolunu giriyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_170

162. Sunucumuza yüklemek istediğimiz “template” dosyasının bilgilerini görmekteyiz. Bu adımı “Next” düğmesine tıklayarak geçiyoruz.

vmesxi_171

163. Sunucumuzda kullanıcı lisans anlaşmasını kabul etmek için “Accept” düğmesine ardından bir sonraki adıma geçebilmek için “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_172

164. Sunucumuza yükleyeceğimiz imaj dosyası için bir isim belirliyoruz ve “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_173

165. Sunucumuzda imaj dosyamızın hangi depolama biriminde olacağını seçiyoruz. İmaj dosyamızda bir işletim sistemi mevcuttur. Diğer sanal makinelerimizi depoladığımız alanda veya VMware Esxi işletim sistemimizi kurduğumuz disk üzerinde olabilir.

vmesxi_174

166. Sunucumuzda imajımız için atayacağımız disk özelliklerini seçiyoruz. Buradaki seçeneklerin ne anlama geldiğini daha önceki adımlarımızda açıklamıştık. Gerekli seçimi yaptıktan sonra “Next” düğmesine tıklıyoruz.

vmesxi_175

167. Sunucumuzda VMware imajımızın hangi ağ türünü kullanacağını seçiyoruz. Burada VMware Management ağı ile aynı olan segmenti seçmeliyiz.

vmesxi_176

168. Sunucumuzda imaj yükleme işlemini başlatacağız. Gerekli seçimlerimizi kontrol ettikten sonra “Finish” düğmesine tıklayarak yükleme işlemini başlatıyoruz.

vmesxi_177

169. Sunucumuzda imaj yükleme işlemimiz tamamlanana kadar bekliyoruz. Yükleme tamamlandığında “Close” düğmesine tıklayarak işlemimizi bitiriyoruz.

vmesxi_178
vmesxi_179

170. Sunucumuzda imaj ile yüklediğimiz işletim sistemimizi çalıştırıyoruz. Bu imaj ile birlikte “Linux” tabanlı bir işletim sistemi çalışacak ve bize mobil cihazlarla yönetebilmemiz için aracılık yapacaktır.

vmesxi_180

171. Sunucumuzda öncelikle imajla birlikte gelen işletim sistemimizin varsayılan kullanıcı ve parolası aşağıdaki gibidir. Öncelikle bunu değiştirelim. Login seçeneği işaretliyken “Enter” tuşuna basıyoruz ve aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

-- VMware Virtual Appliance

Kullanıcı Adı	: root
Parola		: vmware

-- Varsayılan parolamızı değiştirmek için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

# passwd
vmesxi_181

172. Çalışacak olan yönetim aracımız için sabit IP ataması gerçekleştiriyoruz. Bunun için öncelikle aşağıdaki gibi “Configure Network” seçeneği işaretliyken “Enter” tuşuna basıyoruz ve diğer görüntümüzdeki adımları takip ediyoruz.

vmesxi_182
vmesxi_183

173. Yönetim aracımız üzerinde yapacağımız yapılandırmamız bitti. Şimdi tablet bilgisayarımıza yüklediğimiz “vSphere Client” programını çalıştırıyoruz. Bu yazılım ücretsiz olarak uygulama mağzasından indirilebilir. Çalıştırdığımızda bizden az önce imaj dosyası ile yüklediğimiz “vCMA Server” adresimizi istiyor. Biz “192.168.2.121” atamıştık bu IP adresini giriyoruz ve seçenekleri aşağıdaki gibi yapılandırdıktan sonra “Done” düğmesine dokunuyoruz.

vmesxi_184

174. Yönetim aracımız bu adımda bizden “VMware Esxi” veya “VMware VCenter” sunucumuzun adresini istiyor. Adresi girdikten sonra bağlanabilmek için kullanıcı adı ve parolamızı yazıyoruz ve “Sign in” düğmesine dokunuyoruz.

vmesxi_185

175. Tablet bilgisayarımızda sunucumuza bağlandık buradan sunucularımızın durumunu görebilir aynı zamanda performans durumlarını inceleyebilir veya sunucularımızı açıp kapatabiliriz. Bu şekilde Sanallaştırma sunucularımızdaki durumları anlık olarak inceleyebilir ve gerekli olması durumunda önlemlerimizi alabiliriz.

vmesxi_186
vmesxi_187
vmesxi_188

Bu makalemizde “VMware ESXi Server Sanallaştırma Kurulum, Yapılandırma ve Yönetimi” konusunu inceledik. Mümkün olduğunca gerçek bir ortamda kurulum aşamasında yapılandırma işlemlerindeki adımları uyguladık.

Vmware İle Sanal Makina Oluşturma

1. İşleme başlamak için VMware programını açıyoruz. Programın ana ekran menüsünde yer alan Create a New Virtual Machine seçeneğine tıklıyoruz.

VMware ile Sanal Makine Oluşturma

2. Sanal makine üzerinde çalışacak olan işletim sisteminin kurulup kurulmayacağını bu kısımda seçebiliriz.

Yer alan seçeneklerden bahsetmek gerekirse;

 • Installer disc : Sanal makineye kurulumunu gerçekleştirme istediğiniz işletim sistemine ait kurulum CD’si mevcut ise CD’nin takılı olduğu optik okuyucu seçebilirsiniz.
 • Installer disc image file (iso) : Kurulum dosyası iso dosya formatı ile mevcut ise, dosyanın bilgisayarınızda nerede olduğunu belirterek kurulumun iso dosyası ile yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 • I will install the operating system later. : İşletim sisteminin şuan kurulmasını istemiyorsanız burayı seçebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğiniz takdirde, sanal makinenizde yer alacak harddisk boş olarak atanacaktır. Tabi ki dilerseniz sanal makine oluşturulduktan sonra istediğiniz işletim sistemini yükleyebilirsiniz.
VMware ile Sanal Makine Oluşturma

3. Seçilen işletim sistemi için kurulum ayarlarını yapabileceğimiz bölüme geldik.

LINUX gibi ücretsiz işletim sistemlerinde bu kısımda sadece kullanıcı adını, varsa LINUX versiyonunu seçiyoruz.

Windows kurulumlarında ise; Windows ürün anahtarını, Windows kullanıcı adını, dilerseniz Windows kullanıcı için otum açma parolasını, varsa Windows versiyonunu seçiyoruz. Elinizde herhangi bir Windows ürün anahtarı yok ise, kurulum işleminden sonra ürün anahtarını sanal makine üzerinden çalışacak Windows’tan girebilirsiniz.

İstediğiniz kurulum seçeneğini belirleyip, Next butonuna tıklıyoruz.

Gerekli alanları doldurup Next butonuna tıklıyoruz.

4. Oluşturacağımız sanal makineye bir isim veriyoruz. Ayrıca alt kısımda görebileceğiniz gibi, sanal makineye kuracağınız işletim sistemi dosyalarının bilgisayarınızda nerede saklanacağını görebilirsiniz.

Dilerseniz Browse butonuna tıklayarak, sanal makineye kuracağınız işletim sistemi dosyalarının nerede saklanacağını kendiniz belirleyebilirsiniz.

Next butonuna tıklayıp işleme devam ediyoruz.

5. Bu pencereden, sanal bilgisayarımıza ne kadarlık bir disk alanı vereceğimizi seçiyoruz. Kullanım amacımıza ve mevcut sabit disk alanımıza göre değeri GB (GigaByte) cinsinden ayarlıyoruz.

İkinci olarak alt kısımdan sanal bilgisayar dosyalarının tek dosya halinde mi (Store virtual disk as a single file) yoksa çoklu doya halinde mi (Split virtual into multiple files) tutulacağını seçiyoruz.

Sanal makineyi çok sık kullanmayacaksanız ilk seçeneği seçebilirsiniz.

Eğer sanal makine ile sık sık çalışmayı planlıyorsanız ikinci seçeneği seçebilirsiniz. Zira tek dosyada tutulması sistemi biraz yorabilir.

İstediğiniz kurulum seçeneğini belirleyip, Next butonuna tıklıyoruz.

Next butonuna tıklayarak sanal makinemizi oluşturmaya devam ediyoruz.

6. Sanal makineyi oluşturacağımız son kısma geldik.

VMware eski sürümlerde her donanım ögesi için özel seçim yapabiliyorduk. Yeni nesil VMware ise sistemi en efektif bir biçimde kullanmak için; sanal makineye ayrılacak olan işlemci çekirdeği sayısı, RAM miktarı gibi ayarları VMware otomatik olarak kendisi seçiyor.

Kurulacak sana makinenin tüm ayarlarını ön izleme penceresinden kontrol edip onaylayarak Finish butonuna basabilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz kısım olur ise Customize Hardware… butonuna tıklayarak, sanal makinenize ayıracağınız sistem kaynağını belirleyebilirsiniz.

İşin güzel tarafı; VMware kurmak istediğiniz işletim sisteminin, ihtiyaç duyduğu sistem kaynaklarında size rehberlik edecektir.

Özelleştirme ekranında istediğiniz bir değişiklik olur ise gerçekleştirip Close butonuna tıklayarak pencereyi kapatabilirsiniz.

7. Finish butonuna bastıktan sonra, sanal bilgisayarımız oluşturulmaya başlanacaktır.

Sanal makine oluşturma işleminden sonra “Power on this virtual machine after creation” kısmını işaretlemişseniz direkt olarak seçtiğiniz işletim sisteminin kurulumu başlayacaktır.

Eğer “Power on this virtual machine after creation” kısmı işaretli değil ise; VMware penceresinden oluşturduğunuz sanal makineyi seçerek Play tuşuna basabilir, oluşturduğunuz sanal makineyi başlatabilirsiniz.

İstediğiniz kurulum seçeneğini belirleyip, Next butonuna tıklıyoruz.

Vmware Sanal Makina Oluşturma Videolu Anlatım

Vmware View Composer Kurulumu

View Composer’in ihtiyaç duyduğu servis’ler ve port’lar:

 • Eğer Windows Firewall kullanıyorsanız 18443 default port’unun açık olması gerekmektedir. Çünkü View Connection Servers https üzerinden Composer servis’i ile haberleşir.
 • Eğer Windows Firewall kullanıyorsanız VMware Universal File Access (UFA) ‘nın block’lu olmadığına emin olun.

Kurulum için ön hazırlık:

View Composer kurulumu için aşağıdaki ihtiyaçlara sahip olduğunuzdan emin olunuz.

 • Yukarıda belirtmiş olduğum database çeşitlerinden desteklenen bir database’in olması. Local veya remote farketmiyor.
 • Veritabanı local makinede ise windows kimlik doğrulaması, eğer uzak sql sunucusu ise sql server authentiation kullanılması gerekir.

Ben kuruluma işletim sistemi olarak Windows Server 2008 R2 Datacenter, database olarak ise Microsoft SQL Server 2008 R2 kullanarak devam edeceğim.

 • Ben kuruluma başlamadan önce MS SQL Server 2008 R2 üzerinde “Composer” isimli bir database create ediyorum.
 • Windows Auth. kullanarak Composer isimli bir ODBC connection oluşturdum.

Bu bölümde Database ve ODBC işlemlerini tamamladıktan sonra ekstra birşey yapmamıza gerek kalmıyor. Bu bölümde ki kurulumu sadece bu ihtiyaçlar ile bitirebiliriz.

Kuruluma VMware View Composer ile başlayacağım.

Yukarıda vermiş olduğum link’den VMware View Composer’ı download ediyoruz. Daha sonra indirmiş olduğumuz exe’yi çalıştırıyoruz.

clip_image002

Kurulumu başlatıyoruz ve yukarıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz. Burada kurulacak dosyalar hazırlanıyor, extract ediliyor. Bu işlem makinanızın performansına göre değişiklik gösterebilir.

clip_image004

Welcome Installation Wizard ‘ı next ile geçiyoruz.

clip_image006

Her üründe olduğu gibi kuruluma devam etmek istiyorsanız Lisans anlaşmasını kabul etmeniz gerekiyor. I accept terms in the license agreement seçeneği ile sözleşmeyi kabul ediyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

clip_image008

Eğer VMware Horizon View Composer’i farklı bir path’e yüklemek istiyorsanız bunu bu bölümden ayarlayabilirsiniz. Change diyerek kurulmasını istediğiniz path’i belirtebilirsiniz. Ben default halde bırakıyorum, sizede böyle bırakmanızı tavsiye ediyorum.

clip_image010

Bu bölümde ise oluşturduğumuz ODBC’nin View Composer ile connect olması için gerekli olan bilgileri yazıyoruz. ODBC ismini Composer olarak belirtmiştim oyüzden ODBC bölümüne sadece Composer yazdım. Sizde buraya oluşturmuş olduğunuz ODBC’nin ismini yazabilirsiniz. Username ve Password bölümüne ise; ODBC oluşturulurken Windows Authentication ‘i seçtiğim için Administrator hesabımı yazıyorum. Zaten bu bölümde herhangi bir yanlışlık var ise size uyarı gelicektir. Ben Next ile devam ediyorum.

clip_image012

Kurulumun başında da belirtmiştim Eğer Windows Firewall kullanıyorsanız 18443 port’unu açmanız gerekmektedir. Benim kurulum yapacağım makinada Windows Firewall kapalı olduğu için next ile geçiyorum bu bölümü.

clip_image014

Son bölümde ise kurulumun yapılacağı alan ile ilgili bilgi veriliyor. Eğer kurulumun yapılacağı bölümü değiştirmek istiyorsanız Back butonu ile geriye gidip değişiklik yapabilirsiniz. Ben herhangi birşey değiştirmeyeceğim için Install butonu ile kurulumu başlatıyorum.

clip_image016

Kurulum başlıyor. kurulumun bu aşaması biraz uzun sürebilir. Bu süre sizin kurduğunuz sunucunun özelliklerine göre değişecektir.

clip_image018

Finish butonu ile composer’in kurulumunu sonlandırıyoruz.

Kaynak
Vmware Horizon View KurulumuYoutube TeknocafeKolaydata Sanal PC OluşturmaVmware Esxi Sanallaştırma
Etiketler

bilgikurulum

2005'ten beri webmaster & seo ile uğraşmaktayım sizler için beğendiğim,sevdiğim tüm içerikleri paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı