Teknoloji

Deepfakes Nedir ? Nasıl Yapılır Detaylı Anlatım

Deepfakes Nedir ?

Deepfakes nedir, hangi programlarla nasıl yapılır?


İlk baktığınızda oldukça eğlenceli ve keyifli gelse de bir süre sonra bir şeylerin ciddiyetine vardığınızda büyük sorunlara ve hatta anlaşılmaması durumunda felaketlere sebebiyet vereceğini anlamak uzun sürmüyor. Fakat neyse ki günümüz teknolojisi deepfakes teknolojisi ile bir kişinin yüz hatlarını mimiklerini başka bir kişinin üzerine oturtsa da bunun sahte olup olmadığını anlayabilecek seviyede.
Deepfakes, yani bir kişinin yüz hatlarını mimiklerini başka bir kişinin yüzüne oturtarak sanki ilgili kişi konuşuyormuş gibi bir izlenim ortaya çıkarmak işlemine verilen isimdir. Bu tabir biraz size uzak kalabilir, kafanızda canlandıramamış olabilirsiniz ancak gördüğünüzde inanamayacaksınız. Barack Obama’nın bu konuda deepfakes konulu bir videosu var, bu videoda Obama, Trump yönetimini yerden yere vuruyor ve hatta ağza alınmayacak türden sözler sarf ediyor. Peki ya bu videonun gerçek olup olmadığı anlaşılmamış olsaydı? Piyasalar bir gecede alt üst olur, borsa hareketlenirdi. İşte tüm bunlar sadece küçük bir yapay zeka teknolojisi ile mümkün hale gelebilirdi. Tek bir fotoğraf üzerinden ikna edebilecek bir şekilde yüz hatlarını ortaya çıkaran yapay zeka sistemi günümüzde oldukça ilgi çekiyor.

Geleceğin Korkutan Teknolojisi Deepfakes

Pek çok kişi bu videoların nasıl yapıldığını merak ediyor. Biz burada bu videoların nasıl yapıldığından kısaca genel mantığından bahsedeceğiz. Öncelikle bu videolar, bir kişinin daha önceki yaptığı konuşmalardan faydalanılarak yapılıyor. Kişinin cümleleri ağzından çıkarırken ki ağız hareketleri, dudak yapısı ve mimikleri gibi temel kimliğini oluşturan detaylar işleniyor ardından özel bir yapay zeka sistemi ile bu işlenen dosyalar konuşma yapan kişinin yüzüne aktarılıyor. Böylece kişinin yüzü değiştirilmiş ve farklı bir kişi haline getirilmiş oluyor. Deepfakes videosu hazırlayan kişilerin sürekli olarak ünlü simaları hedef alması aslında korkutan bir süreci de beraberinde getirse de bir süre sonra alışılagelmiş bir durum olması da bekleniyor. Emma Watson, Natalie Portman, Obama, İvanka Trump, Kate Middleton gibi isimler de deepfakes videolarından nasibini almış olan kişiler.


Sanal ortamda insanların paylaştığı videoların sıkça yer alması, sosyal medyada herkese açık olarak paylaşılan videolar ve fotoğraflar aslında büyük tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Bu yüzden sosyal medyada bir video ya da fotoğraf paylaştığınızda bir süre sonra bu sizin için büyük bir tehdit olarak geri dönebilir. Sadece ünlüler değil, art niyetli kişiler bile sizin hesaplarınızda paylaştığınız fotoğraf ve videolar üzerinden bu işlemi kolay şekilde yaparak pornografik görüntülerde kullanabilir. Bu yüzden sosyal medyada paylaşım yaparken iki kez hatta üç kez düşünmekte fayda var. Makinelerin öğrenme teknolojisinin hızlı şekilde artması ve yayın bir hale gelmesinin ardından artık yapay zekalara bir şeyler öğretmeye başladık. Bu bizim için ilk başta keyifli ve farklı diye addedilse de her geçen gün korkutucu seviyede insanlık yaşamını tehdit eden durumların ortaya çıkması bir açıdan da üzücü. Yapılan bu yüz değiştirme işlemi şu an için biraz daha zor ve zahmetli gibi görünse de kısa zaman içinde bunun çok daha kolay ve hızlı şekilde yapılabildiğini görmek mümkün hale gelecek.
Deepfake videolarının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız o ayrı bir süreç ve oldukça meşakkatli bir iş, bu yüzden Youtube’da bu konu hakkında araştırma yaparak onlarca video arasından sizi cezbeden videoyu bulabilirsiniz. Nasıl yapıldığını öğrenip bırakmakta fayda var, çünkü yüz değiştirme işlemi kötü niyetli kişilerin elinde büyük bir silaha dönüşebilir.

Etiketler

bilgikurulum

2005'ten beri webmaster & seo ile uğraşmaktayım sizler için beğendiğim,sevdiğim tüm içerikleri paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı