Wordpress

Wordpress için Yoast Seo Ayarları

Wordpress yoast seo ayarları nasıl olmalıdır ?


Tüm dünya tarafından kabul görmüş ve gerek profesyonel gerekse daha alt düzeyde kalan web siteleri için vazgeçilmez yazılımlardan birisi olan wordpress milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kullanılan bir yazılımdır. Wordpress’in bu kadar popüler hale gelmesinin altında yatan temel sebeplerden en önemlisi kullanımının kolay ve pratik olmasıdır. Oldukça pratik ve sade bir arayüze sahip olan yazılım pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Bireysel kullanımının yanı sıra firmalar tarafından da kullanılıyor olması bu yazılımın gerek SEO konusunda gerekse verimlilik konusunda oldukça başarılı bir istatistik çizdiğini göstermektedir.

Etkili Wordpress Kullanmak

Wordpress sistemini etkili şekilde kullanabilmek için bir takım temel kriterler dikkat etmek gerekmektedir. Bazı eklentiler vardır ki olmazsa olmazlarıdır. Örneğin SEO eklentilerinden birisi olan Yoast SEO adeta Wordpress sistemi ile bütünleşmiştir. Doğru şekilde ayarlama yapıldığında büyük geri dönüşlere sahip olan bu özel yazılım ve eklenti bütünleşmesi bizlere profesyonellik konusunda güzel geri dönüşleri beraberinde getirmektedir.

Wordpress İçin En İyi SEO Ayarları

Arkadaşlar şunu net şekilde vurgulamak lazımdır ki Wordpress sistemi için kesin ve net şekilde bir SEO ayarı yoktur. Siz kendi sisteminize ve içeriğinize göre kendi SEO ayarlarınızı yaratacaksınız. Ancak bu şekilde talep ettiğiniz kelimede talep ettiğiniz etkili SEO işlemine ulaşabilirsiniz. Aksi halde etkili SEO denen kavram size çok uzak kalacaktır. Aslında SEO kelimesini çok değerli yapan durum da tam budur. X firması aynı SEO işlemlerini yapmasına rağmen web sitesi farklı yerde sıralanırken, Y firması da aynı SEO işlemlerini yapmasına rağmen çok farklı bir sıralamada yer almasının temel sebebi etkili SEO hizmetinden geçmektedir. Bu yüzden SEO ayarları oldukça önemlidir, yapılması gereken temel belli başlı işlemler vardır fakat bu ayarları yaptığınızda girdiğiniz her içeriklerde en üst sıralamada çıkacaksınız diye bir durum asla söz konusu değildir.
Wordpress için yapılması gereken temel ayarlar vardır. Bu yazıda temel olarak bunların üzerinde durmak istedik. Özellikle ilk olarak Yoast SEO kurulumundan sonra yapmanız gereken şeyler vardır. Bunlar aşağıda listelenmiştir.
Öncelikle eklentiyi aktif hale getirelim, bunun için Admin > SEO > Genel > Features sekmesine girerek burada yer alan tüm özellikler bölümünü aktif hale getirmeliyiz. Ardından yine alt kısımda yer alan bölümden kaydederek çıkmalıyız.
Yoast Seo eklentisinin en iyi özelliklerinden birisi hatta eklentiyi bu kadar popüler yapan şeylerin başında SEO analysis özelliği olmasıdır. Bu özelliği aktif etmediğiniz zaman etklentiyi kullanmak da anlamsız hale gelir. Pek çok SEO analiz bilgilerini ve gerçek SEO bilgilerini bu özellik sayesinde keşfedebilir, kolay şekilde geri bildirim alabilirsiniz.
Eğer yeni bir Wordpress sitesi kurduysanız kalıcı bağlantılar bölümünü mutlaka güncellemenizde fayda var. Kalıcı bağlantıları yazı ismini gösterecek şekilde ayarladığınızda Yoast SEO’nun çok daha etkili şekilde çalıştığını göreceksiniz. Bunun yanı sıra eklentinin içinde hali hazırda bulunan bir diğer özellik ise sitemap yapıyor olması. Sitemap, arama motorlarının web sitenin içindeki değişiklikleri kolay şekilde tarayabilmesi için uygulanan bir yöntem. Web sitenin içinde rahat şekilde dolaşabilmek için arama motorları web sitelerin haritalarına bakar ve değişiklikleri gözden geçirir. Bu site haritasını Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarına webmasters tools araçlarından eklemeniz gerekmektedir. Bunun ardından arkanıza yaslanarak kısa süre içinde web sitenizin arama sonuçlarında yer alışını seyredebilirsiniz.

Yoast Seo Kurulumu

Eklentimizi kurduktan sonra ilk olarak yapmamız gereken şey admin panelimizde sol tarafa gelen Yoast SEO ikonuna tıklamak. Bu ikona tıkladığımızda bizi karşılayan ekran “Genel” sekmesi oluyor. Burada Yoast’ın bize verdiği bildirimleri, uyarıları vb. notları görebilirsiniz. Örneğin eğer WordPress Ayarları >> Okuma >> sayfasından “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneğini işaretlediyseniz sitenizin arama motorları tarafından indexlenebilir olmadığını ve bunun büyük bir SEO sorunu olduğunu belirten bir uyarı ve bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatan adımlar belirecektir. Aşağıda bu uyarıyı görebilirsiniz. Arada bir bu sekmeyi ziyaret etmeniz gözden kaçırmamamnız gereken durumlar için önemlidir.

Yoast’ın can alıcı ayarlarını ve gelişmiş özelliklerini aktif ya da deaktif hale getireceğimiz belki de eklentinin temel ayarı diyebileceğimiz sekmeye geldik şimdi de. Yoast SEO 7.0 sürümünden sonra buradaki ayarların tümü otomatik olarak etkin şekilde gelmeye başladı. Önceki sürümlerinde bu sekmedeki bazı ayarlar farklı sekmelerde yer alırken bazıları da deaktif durumda geliyordu. Bana kalırsa hepsinin aktif olarak gelmesi iyi oldu çünkü zaten hepsi önemli ve işe yarayan özellikler. Hadi gelin tek tek bu sekmedeki özelliklere ve anlama geldiklerine göz atalım.

1- SEO analysis (Keyword analysis): -Bu özelliğin adı, 6.3 güncellemesi ile SEO analysis şeklinde değiştirilmiştir.- “SEO analizleri” adındaki bu alan Yoast’ın bize sunduğu en harika özelliklerden birisi. Yazınızı yayınlarken yazı girişi yaptığınız metin alanının hemen altında çıkan gelişmiş analiz ve öneri kutusunu görebilmek için bu seçenek mutlaka etkin konumda olmalıdır. Çok yakında yayınlayacağım bir diğer yazıda “Yoat SEO Nasıl Kullanılır” sorusuna yanıt vereceğim ve bu yazıda “anahtar kelime analizleri” kutusunu nasıl kullanacağınızı detaylı şekilde anlatacağım.

2- Readability analysis: Bu ayar blogunuzdaki yada web sitenizdeki yazılarınızı yayınlamadan önce size “okunabilirlik” analizleri yaparak öneriler sunacak olan yeni ve güzel bir aracı etkinleştirmenizi sağlıyor. Metinlerinizde düzenlemeler ve okunabilirlik konusunda güzel ve etkili uyarılar almak istiyorsanız bu aracı mutlaka etkin durumda bırakın.

3- Cornerstone content: Yoast SEO’nun yepyeni ve harika özelliği “Cornerstone content”. Türkçe karşılığı olarak temel taşı yada köşe taşı şeklinde düşünebilirsiniz. Bu ayarı çok detaylı bir şekilde incelemek en doğrusu olacaktır ve bunun için yakın zamanda yeni bir yazı yayınlayacağım. Ancak burada hemen kısaca detaylarından bahsetmek istiyorum.

“Cornerstone content” sitenizde en kıymetli olduğunu düşündüğünüz 4-5 içeriğinizi seçmenizi ve bu içerikleri sitenizin temel taşları olarak görmenize imkan tanıyor. Şöyle ki, sitenizde sektöre özgü yada seçtiğiniz alanlarda hedeflediğiniz anahtar kelimelere göre yazı yayınlarsınız. Mesela ben Blog Kurdu’nda blogculuk, WordPress kullanımı, WordPress hızlandırma gibi kelimelere odaklı olarak yayınlar yapmaktayım. Bu yayınlarla kaleme aldığım ve en kaliteli olduğunu düşündüğüm 4-5 tane yazımı seçiyorum ve bunları “Cornerstone content” olarak belirliyorum.

Köşe taşı içerikler, herhangi bir SEO stratejisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bir köşe taşı yaklaşımı, bu rekabetçi arama terimlerini çözmenize yardımcı olabilir. Benzer blog yayınlarıyla ilgili çok sayıda makale yazarsanız Google’a hangisinin en önemli olduğunu Google’a bildirmeniz gerekir. Yayınlarınız arasında uygun iç bağlantı yapısını sağlıyorsanız Google’a hangi makalenin en önemli olduğunu gösterebilirsiniz. Bu şekilde rakiplerinizle daha güçlü bir şekilde sıralama mücadelesi verebilirsiniz. Bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Eğer detaylı bilginiz yoksa Blog Kurdu’na abone olarak ilerleyen tarihlerde yayınlayacağım “Cornerstone content” içeriğine hemen ulaşabilirsiniz.

4- Text link counter: Bu özellik, Yoast’ın 13.07.2017 tarihinde yayınlanan 5. sürümü ile gelen bir özellik. Bu özelliği aktif yada pasif etme butonu 7.0 sürümü ile Genel ayarlar > Features bölümüne taşındı. Text link counter özelliği yazılarınızda kullandığınız site içi bağlantı sayısını görmenize yardımcı oluyor. Böylelikle site içindeki link yerleşimlerini ve dağılımlarını kontrollü olarak yapmanıza imkan sunuyor. “Cornerstone content” özelliğini de destekleyici olacak bu yeni özellik Yoast’ın bir şeyleri kolaylaştırma ve stratejik yaklaşma konusundaki güzel adımlarından bir tanesi diyebilirim.

Eğer eklentiyi yeni kurduysanız Yoast’ın bu özelliğinin doğru çalışabilmesi için Dashboard sekmesine gelen bir bildirim göreceksiniz. O bildirimde “Count links” butonuna tıklayarak site içindeki yazılarda yer alan tüm linkleri saymanız gerekiyor. “Count links” butonunu kullanarak site içi linklerinizi saydıktan sonra artık bu özelliği doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer linkleri saymak için herhangi bir bildirim göremiyorsanız Araçlar bölümünde de “Count links” butonuna erişebilirsiniz.

5- XML site haritaları Yoast 7.0 sürümünden önce XML site haritaları tamamen ayrı bir sayfada ve daha farklı araçlarıyla birlikte yönetilebilir şekildeydi. Ancak 7.0 sürümüyle birlikte XML site haritalarını aktif ya da deaktif etme özelliği Features sekmesine taşındı. Önceki sürümlerde yer alan “yazılar site haritasında gösterilsin mi”, “sayfalar site haritasında yer alsın mı”, “kategoriler site haritasında yer alsın” gibi ayarlar ise daha mantıklı ve kullanışlı olması açısından “Search Appearance (Arama görünümü)” sekmesinde ilgili bölümlere taşındı. İlerleyen adımlarda onların da sırası gelecek ve detaylıca değineceğim.

6- Ryte integration: Bu ayar da yine Yoast ayarları içerisinde önemli bir yere sahip. Bu özellik sitenizin günlük olarak indexlenebilir durumda olup olmadığını takip etmek için kullanılıyor. Sitenizin indexlenebilir olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Bu yüzden Ryte ayarını “Etkin” moduna getirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

7- Admin bar menu: Bu ayar ile Yoast SEO ikonunun, ayar linklerinin, bildirimlerinin yukarıdaki admin barında yer alıp almamasını seçiyorsunuz. Ben anlık bildirimler ve hızlı erişim için bu ayarı etkin olarak kullanıyorum.

8- Security: no advanced settings for authors: Daha önceki Yoast sürümlerinde Dashboard > Security sekmesinde sadece bu ayar yer almaktaydı. 7.0 sürümüyle gereksiz yer kaplamaktan kurtarılıp features sekmesine taşındı.

Bu ayar sitenizdeki gelişmiş Yoast SEO ayarlarına kimlerin erişebileceğini belirlemenize yarıyor. Bu ayarı varsayılan olarak “evet” şeklinde bırakmanızı öneririm. Gelişmiş metabox özelliğini devre dışı bırakmak sitede eğer sizden başka yazar varsa bu yazarların noindex ve kanonik ayarlar gibi gelişmiş değişiklikler yapmasını önleyecektir (ki bu da oldukça önemlidir). Kısacası bu ayar mutlaka “açık” konumunda olmalıdır.

Yoast Kodları Ne Anlama Geliyor ?

 • %%date%% Yazının/sayfanın yayınlandığı tarihi göstermek için kullanılır.
 • %%title%% Yazının/sayfasının başlığını göstermek için kullanılır.
 • %%parent_title%% Yazının/sayfasının ait olduğu üst sayfa başlığını göstermek için kullanılır. Örneğin bir sayfayı başka bir sayfanın alt sayfası olarak yayınlamışsanız bu sayfanın üst sayfasının başlığını çeker.
 • %%sitename%% WordPress ayarlarından belirlediğiniz site adını gösterir.
 • %%sitedesc%% WordPress ayarlarından belirlediğiniz site açıklamasını gösterir.
 • %%excerpt%% Yayınladığınız yazının/sayfanın özet metnini gösterir. Eğer özet girmemişseniz otomatik olarak oluşturulur.
 • •%%excerpt_only%% ayınladığınız yazının/sayfanın özet metnini gösterir. Eğer özet girmemişseniz otomatik olarak oluşturulmaz.
 • %%tag%% Yazınıza/sayfanıza ekledğiniz etiketleri gösterir.
 • %%category%% Yazınızı yayınladığınız kategoriyi virgüllerle ayrılmış şekilde gösterir.
 • %%primary_category%% Yazınızı yayınladığınız birincil kategoriyi gösterir.
 • %%category_description%% Kategori açıklamasını gösterir.
 • %%tag_description%% Etiket açıklamasını gösterir.
 • %%term_description%% Terim açıklamasını gösterir. Örneğin özel yazı tipleri için.
 • %%term_title%% Terim başlığını gösterir. Örneğin özel yazı tipleri için.
 • %%searchphrase%% Arama yapılan kelimeyi gösterir.
 • %%sep%% “Genel” sekmesinde belirlediğiniz başlık ayırıcıyı gösterir.
 • %%pt_single%% Yayınlanan yazının yazı tipini tekil isim olarak gösterir. Örneğin Filmler diye bir yazı tipiniz olduğunu varsayalım. Bu yazı tipinde yayınladığınız bir yazının başlığında bu kodu kullandığınızda “Film” şeklinde görünecektir.
 • %%pt_plural%% Yayınlanan yazının yazı tipini çoğul isim olarak gösterir. Örneğin Filmler diye bir yazı tipiniz olduğunu varsayalım. Bu yazı tipinde yayınladığınız bir yazının başlığında bu kodu kullandığınızda “Filmler” şeklinde görünecektir.
 • %%modified%% Yazının/sayfanın son güncellendiği tarihi gösterir.
 • %%id%% Yazının/sayfanın ID numarasını gösterir.
 • %%name%% Yazıyı/sayfayı yayınlayan yazarın adını gösterir.
 • %%userid%% Yazıyı/sayfayı yayınlayan yazarın ID numarasını gösterir.
 • %%currenttime%% Şuanki saati göstermenizi sağlar.
 • %%currentdate%% Şuanki tarihi göstermenizi sağlar.
 • %%currentday%% Şuanki günü göstermenizi sağlar.
 • %%currentmonth%% Şuanki ayı göstermenizi sağlar.
 • %%currentyear%% Şuanki yılı göstermenizi sağlar.
 • %%page%% Geçerli sayfa numarasını göstermenizi sağlar (2/4 gibi).
 • %%pagetotal%% Toplam sayfa numarasını göstermenizi sağlar.
 • %%pagenumber%% Geçerli sayfa numarasını göstermenizi sağlar (2 gibi).
 • %%caption%% Ek olarak yüklediğiniz resmin açıklamasını gösterir.
 • %%focuskw%% Odaklanan anahtar kelimeyi gösterir.
 • %%term404%% 404 hatasına sebep olan kıs urlyi gösterir.
 • %%cf_%% Özel yazı tipleri için özel alan değeri (field value) göstermenize olanak sağlar. < > işaretlerini kaldırmayı unutmayınız.
 • %%ct_%% Özel yazı tipleri için taksonomi değerlerini göstermenizi sağlar. < > işaretlerini kaldırmayı unutmayınız.
 • %%ct_desc_%% Özel yazı tipleri için taksonomi açıklamalarını göstermenizi sağlar. < > işaretlerini kaldırmayı unutmayınız.

Kodları ve anlamlarını inceleyerek yoast seo’nun kalan tüm ayarlarını yapabilirsiniz.

Yoast Seo Kurulumu Videolu Anlatım

Etiketler

bilgikurulum

2005'ten beri webmaster & seo ile uğraşmaktayım sizler için beğendiğim,sevdiğim tüm içerikleri paylaşıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı